Podarowanie udziału w pojeździe zmieni podstawę odpisów
Przedsiębiorca może wykorzystywać w firmie składniki majątku, których jest współwłaścicielem. Ich wartość początkową dla celów amortyzacji ustala się wtedy w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział podatnika w ich własności.
Marcin Szymankiewicz
Od 2012 r. prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W grudniu 2014 r. nabyłem wraz z ojcem używany samochód osobowy (udziały są równe). Jako współwłaściciel pojazdu wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych, gdyż pojazd jest wykorzystywany przez mnie w działalności gospodarczej. Pojazd jest amortyzowany od stycznia 2015 r. metodą liniową z zastosowaniem ustawowej 20-proc. stawki podatku. Wartość początkową ustaliłem na 15 000 zł. Pojazd został nabyty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalność gospodarczej za 30 000 zł (bez VAT). Nie był od czasu zakupu ulepszany. Nie były też ponoszone na niego większe nakłady remontowe. Obecnie ojciec zamierza darować mi swoje 50 proc. samochodu na podstawie umowy darowizny. O jaką wartość powinienem podwyższyć wartość początkową tego samochodu jako środka trwałego? Czy mogę podwyższyć ją o pozostałą część ceny nabycia, tj. o 15 000 zł? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT środki transportu stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania podlegają amortyzacji. Przewidywany okres ich używania musi być przy tym dłuższy niż rok i muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta