Obniżka ulgi za transakcję z firmą zatrudniającą niepełnosprawnych
Od 1 lipca pracodawcy obniżą wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych najwyżej do 50 proc. tej kwoty w miesiącu. Do końca czerwca ta ulga wynosi 80 proc.
Zmniejszenie jest skutkiem nowelizacji przepisów wprowadzonych ustawą z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2015 r., poz. 1886, dalej: ustawa). Ograniczenie ulgi do 50 proc. ma zapewnić większą stabilność funkcjonowania PFRON.
Profit za zakup
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty muszą co miesiąc dokonywać wpłat na PFRON, jeżeli nie osiągają co najmniej 6-proc. wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Tak stanowi ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji). Jednocześnie zobowiązany pracodawca może obniżyć te wpłaty przez zakup produkcji lub usługi przedsiębiorcy, który na podstawie art. 22 ustawy o rehabilitacji wystawia tzw. ulgi we wpłatach na PFRON.
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji obowiązkowe wpłaty na PFRON są obniżane za zakup usługi (z wyłączeniem handlu) lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta