Przed przesunięciem wizyta lekarska
Pracownik przenoszony na stanowisko, na którym występują inne czynniki ryzyka niż na poprzednim, powinien przejść ponowne wstępne badania medyczne, a nie okresowe lub kontrolne.
Pracodawcy zastanawiają się, czy awansując lub degradując pracownika albo rozszerzając mu zakres obowiązków, muszą go kierować na ponowne badania medycyny pracy.
O co chodzi
Kodeks pracy zabrania dopuszczenia do pracy pracownika, który nie ma aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach opisanych w skierowaniu na badania (art. 229 § 4 k.p.). Za naruszenie tego przepisu osobie odpowiedzialnej w firmie za stan BHP albo kierującej pracownikami grozi grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 283 § 1 k.p.).
Przepis o badaniach lekarskich dość wyraźnie akcentuje związek orzeczenia ze stanowiskiem, na którym pracownik wykonuje swoje obowiązki. Czy jednak każda jego zmiana wymaga przeprowadzenia nowych badań? W mojej ocenie nie, bo związanie braku przeciwwskazań do pracy z ulokowaniem w strukturze organizacyjnej nie jest uzasadnione. Konieczność ponownego skierowania do lekarza występuje wyłącznie przy faktycznej zmianie czynników szkodliwych dla zdrowia lub innych warunków uciążliwych w środowisku pracy konkretnego etatowca. Jednocześnie ta modyfikacja musi być na niekorzyść. Jeśli podwładny zostanie przeniesiony do pracy mniej szkodliwej lub mniej uciążliwej, aktualizacja badań nie jest konieczna. Skoro lekarz nie stwierdził przeciwwskazań do pracy bardziej szkodliwej, to tym bardziej nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta