Wydatki sfinansowane dotacją budżetową nie są ujmowane w księdze
Otrzymane przez przedsiębiorcę kwoty z Agencji Rynku Rolnego nie są w ogóle przychodem. Tym samym zakup towarów przekazanych w programie „Owoce i warzywa w szkole" nie jest kosztem.
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu restauracji, organizacji imprez okolicznościowych i dostarczaniu żywności odbiorcom. Od 1 września 2015 r. przedsiębiorca uczestniczy także w programie „Owoce i warzywa w szkole", w ramach którego nieodpłatnie przekazuje szkole podstawowej warzywa i owoce. Na zakup tych owoców i warzyw otrzymuje następnie dotację z Agencji Rynku Rolnego. Finansowany program dotyczy roku szkolnego 2015/2016. Otrzymana dotacja nie jest dopłatą do ceny towarów (owoców i warzyw). Z otrzymanej od Agencji Rynku Rolnego dotacji przedsiębiorca kupuje owoce i warzywa oraz pokrywa inne wydatki konieczne do zrealizowania programu „Owoce i warzywa w szkole". Czy taka dotacja podlega zwolnieniu z opodatkowania PIT oraz czy koszty związane z zakupem warzyw i owoców należy ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty podatkowe? – pyta czytelnik.
W roku szkolnym 2015/2016 szczegółowe warunki realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole" określa rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 18 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce i warzywa w szkole" (DzU z 2015 r., poz. 886).
Przedsiębiorca uczestniczący w programie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta