Wewnątrzwspólnotowa dostawa ze stawką 0 proc.
Sprzedaż towarów unijnemu kontrahentowi korzysta z preferencyjnych zasad opodatkowania. Konieczne jest jednak dochowanie warunków przewidzianych w ustawie o VAT. Jednym z nich jest posiadanie przez polskiego przedsiębiorcę w odpowiednim terminie dowodów potwierdzających, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy z innego kraju UE.
Marek Piotrowski
Otwarty rynek europejski sprzyja nawiązywaniu kontaktów gospodarczych, czego konsekwencją stało się już niemal powszechne realizowanie, także przez drobnych przedsiębiorców, zamówień na rzecz europejskich kontrahentów. W takim przypadku mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT), a więc jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Konsekwencją uznania, że przeprowadzona dostawa towarów powinna być kwalifikowana jako WDT, jest jej opodatkowanie według szczególnych reguł. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega bowiem opodatkowaniu według preferencyjnej stawki w wysokości zero proc.
Zastosowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta