Angaż zastępcy trzeba uzupełnić
Do umów na zastępstwo zawartych przed 22 lutego br. należy stosować obecne przepisy dotyczące umów terminowych. Oznacza to, że najpóźniej 22 maja br. strony muszą uzupełnić ją o przyczynę zawarcia, a odmowa pracownika może skutkować nawet zakończeniem współpracy.
Umowy o pracę na zastępstwo i na czas wykonania określonej pracy zostały wykreślone z Kodeksu pracy jako odrębne typy umowy. Nie oznacza to jednak, że te zawarte przed wejściem w życie nowelizacji są nieważne.
Po 22 lutego 2016 r., kiedy to zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzona ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015, poz. 1220, dalej: ustawa), Kodeks pracy rozróżnia jedynie trzy typy umów o pracę:
- na czas nieokreślony,
- na czas określony oraz
- na okres próbny.
Formalnie mniej
Umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy oraz umowy na zastępstwo przestały istnieć jako odrębne typy, w związku z czym pracodawcy nie mogą ich już zawierać. Jednak ich wykreślenie z k.p. nie oznacza automatycznego wygaśnięcia umów zawartych wcześniej. Dalej wiążą one strony, ale w zależności od tego, czy chodzi o umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy czy umowę o zastępstwo –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta