Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Charakter pracy zawęzi wybór podstawy zatrudnienia

07 kwietnia 2016 | Praca i ZUS | Diana Kanarek
Diana 
Kanarek, prawnik, 
Kancelaria Tomczak i Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Diana 
Kanarek, prawnik, 
Kancelaria Tomczak i Partnerzy

Praca na budowie jest skooperowana i wymusza podporządkowanie kierującemu. Nie może być podzielona na etapy, które można by przypisać do wykonania w ramach zlecenia. Tym samym budowlańcy co do zasady pozostają w stosunku pracy.

Starając się obniżyć koszty pracy, przedsiębiorcy coraz częściej, zamiast zatrudniać pracowników, wymagają od szukających pracy, by założyli działalność gospodarczą, a następnie zawierają z nimi umowy-zlecenia. Taka praktyka jest zwykle niekorzystna dla osób fizycznych, gdyż nie są wtedy uprawnione do urlopów wypoczynkowych, świadczeń wynikających ze stosunku pracy (np. odpraw), a ich przyszłe emerytury mogą być znacznie niższe.

Ostatnio Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2016 r. (II PK 352/14) zajmował się sprawą robotnika budowlanego, pierwotnie zatrudnionego na zleceniu jako osoba fizyczna, który z inicjatywy pracodawcy założył działalność gospodarczą i zaczął w jej ramach świadczyć usługi.

Pozwanym była firma generalnego wykonawstwa, zatrudniająca na podstawie umowy o pracę jedynie osoby na stanowiskach od inżyniera budowy po kierownika projektu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10414

Wydanie: 10414

Spis treści
Zamów abonament