Aport plus jedna osoba nie wystarczą dla zwolnienia
Udział w znaku towarowym oraz jeden pracownik wyodrębniony z przedsiębiorstwa do obsługi umowy jego najmu nie są zespołem składników materialnych i niematerialnych, który mógłby samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 23 lutego 2016 r. (I SA/Rz 19/16).
Stan faktyczny
Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą w formie kancelarii prawnej. Otrzyma on w darowiźnie od ojca całość przedsiębiorstwa, którego głównym składnikiem jest udział w znaku towarowym słowno-graficznym. Prawnik zamierza wynajmować nabyte prawo ochronne na znak towarowy spółce komandytowej. Udział w znaku będzie więc wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Prawnik nie wyklucza, że ewentualnie w przyszłości przystąpi jako nowy wspólnik do spółki komandytowej i w konsekwencji może wnieść wkład w postaci zorganizowanej części swojego przedsiębiorstwa, w którego skład będzie wchodził udział w znaku towarowym. W części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem aportu będzie prowadzony najem i obsługa znaku towarowego. Zostanie wówczas zatrudniony pracownik do obsługi tej umowy, który nie będzie związany z działalnością kancelarii adwokackiej. Część przedsiębiorstwa wnoszona aportem będzie organizacyjnie i funkcjonalnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta