Gdy brakuje bezpośredniego zakazu, wystarczy nakaz lojalności
Naruszenie przez pracownika obowiązku dbałości o dobro zakładu może się skończyć nawet dyscyplinarnym zwolnieniem. Choć kodeks pracy określa ten obowiązek ogólnie, mieści on wiele różnych zachowań.
Dominika Buch
Dbałość o dobro zakładu pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracowniczych. Zwany też obowiązkiem lojalności wynika z art. 100 § 2 pkt 4 k.p.
Wymieniony został w przykładowym katalogu pracowniczych powinności obok przestrzegania ustalonego w zakładzie czasu pracy, regulaminu, porządku pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przeciwpożarowych. Choć wymóg ten znajduje się dopiero na czwartej pozycji tej listy, ma znacznie większą rolę, niż sugeruje to jego umiejscowienie.
Przeszkodą przeszłość
Obowiązek dbałości o dobro zakładu funkcjonuje w kodeksie pracy już ponad 40 lat. Zapominają o nim jednak nie tylko pracodawcy, ale przede wszystkim pracownicy. Głównym „winowajcą" jest transformacja ustrojowa w Polsce po 1989 r. i wdrożenie zasad gospodarki wolnorynkowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta