Zgoda na potrącenie z pensji musi dotyczyć konkretnej kwoty
Ustna deklaracja pracownika, że naprawi powierzony sprzęt, nie zastąpi jego pisemnej akceptacji ujęcia kwoty za uszkodzenie z jego wynagrodzenia.
Z pracownikiem rozwiązałem umowę na mocy porozumienia stron 31 stycznia br. Z wynagrodzenia za ten miesiąc w lutym potrąciłem mu 500 zł za uszkodzenie służbowego laptopa, który był mieniem powierzonym. Wcześniej, gdy pracownik oddawał sprzęt w protokole zdawczym, zobowiązał się, że zapłaci za jego naprawę. Teraz wezwał mnie do zapłaty zaległego wynagrodzenia, czyli 500 zł, pod rygorem sprawy sądowej. Czy roszczenie pracownika jest słuszne? – pyta czytelnik.
Jak wynika z art. 80 kodeksu pracy, za wykonywaną pracę etatowcowi należy się wynagrodzenie. Wypłata zaś przez pracodawcę wynagrodzenia to najistotniejszy element stosunku pracy jako świadczenia wzajemnego wobec wykonanej pracy.
W podanym stanie strony łączyła umowa o pracę, w zakresie której pracownik dysponował powierzonym mu mieniem pracodawcy (laptopem). Rozliczając się z niego, zatrudniony zobowiązał się ponieść koszty naprawy.
Zamknięty katalog
Analizy wymaga to, czy potrącenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta