Trudniej reprezentować pracowników po podziale firmy
Przy transferze załogi niekoniecznie idzie za nią przynależność związkowa. Najlepiej dla organizacji, gdy zakład jest przejmowany w całości, a u przejmującego związek nie funkcjonuje.
Przejście zatrudnionych w razie ich przejęcia przez innego pracodawcę kodeks pracy reguluje w miarę kompleksowo. Przepisy nie normują jednak zagadnień związanych ze zbiorowym prawem pracy. Dlatego transfer firmy na nowy podmiot powoduje wątpliwości co do sytuacji prawnej organizacji związkowych oraz ich członków.
Z mocy prawa
Powstawanie, likwidacja, upadłość czy przechodzenie jednego podmiotu w struktury drugiego to normalne sytuacje biznesowe. Dotyczą one także pracodawców, a w tych wszystkich procesach uczestniczą pracownicy. Jedną z form przekształcenia zakładu pracy jest jego przejście na innego pracodawcę. Reguluje to art. 231 kodeksu pracy. Zgodnie z nim w razie przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to wejście nowego podmiotu (przejmującego) w ogół praw i obowiązków dotychczasowego pracodawcy. Skutki te następują automatycznie i strony nie mogą ich modyfikować. Nie zrobi tego ani pracodawca dotychczasowy, ani przejmujący.
Przepisy regulujące transfer zakładu na inny podmiot odnoszą się do pracowników, czyli osób fizycznych zatrudnionych na podstawie stosunku pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta