Składka wyższa o 100 proc. za narażanie zdrowia lub życia załogi
Inspektor PIP, który podczas drugiej kontroli w firmie stwierdzi, że pracodawca rażąco narusza przepisy BHP, może wnosić do ZUS o podwojenie mu składki wypadkowej na cały rok. Przepisy nie określają jednak, co jest takim naruszeniem.
Sebastian Kryczka
Techniczne bezpieczeństwo pracy objęte jest szczególnym nadzorem Państwowej Inspekcji Pracy. Gdy dwie kolejne kontrole wykażą rażące naruszenia przepisów BHP, inspektor pracy ma prawo skierować do ZUS wniosek o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Jakie przepisy
Kwestie organizacyjne oraz zagadnienia dotyczące procedury kontrolnej i nadzorczej realizowanej przez inspektorów pracy w sposób niemal kompleksowy reguluje ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 640 ze zm., dalej: ustawa o PIP). Szczegółowo omawia zasady, jakimi rządzi się postępowanie kontrolne. Wskazuje też, jakie środki prawne może zastosować inspektor pracy w sprawie uchybień stwierdzonych w trakcie kontroli.
Analizując ustawę o PIP, można dojść do wniosku, że wyczerpująco uregulowane są w niej dopuszczalne działania, jakie podejmie inspektor w związku z wynikami kontroli. To nieprawda. Przykładem jest wniosek do ZUS o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wymaga on współdziałania dwóch urzędów. To środek prewencyjno-represyjny mający skłonić pracodawców do należytej realizacji obowiązków z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy.
Wystosowanie tego wniosku przewiduje art. 36 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta