Odliczenie VAT z faktury nie zawsze jest możliwe
Z zasady neutralności VAT wynika, że obciąża on dopiero ostatecznego nabywcę. Przedsiębiorcy mogą uwzględnić w rozliczeniach podatek, który został naliczony podczas wcześniejszych etapów produkcji i sprzedaży. Przepisy określają jednak przypadki, w których to uprawnienie zostało ograniczone lub całkowicie wyłączone.
Podstawowym uprawnieniem podatnika VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych. Uprawnienie to jest przejawem zasady neutralności VAT, zgodnie z którą podatek ten ma obciążać ostatecznego nabywcę (konsumenta), pozostając zarazem neutralny na poszczególnych etapach produkcji bądź świadczenia usług. Zasada ta jest realizowana przez podatników VAT w deklaracjach składanych za poszczególne okresy rozliczeniowe. W zdecydowanej większości przypadków podstawą dla odliczenia podatku naliczonego jest otrzymana od kontrahenta faktura stwierdzająca przeprowadzenie konkretnej dostawy towarów lub świadczenie usługi.
Ustawa o VAT określa jednak duży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta