Związek wypowie się w sprawie kary
Rola zakładowych organizacji związkowych nie ogranicza się do aktywności w sprawach zbiorowych. Związki zawodowe aktywnie uczestniczą także w sprawach dotyczących indywidualnego prawa pracy. Klasycznym przykładem jest konsultacja poprzedzająca rozwiązanie umowy o pracę. Mniej znana, choć równie często stosowana w praktyce, jest konsultacja dotycząca zastosowanej wobec pracownika kary porządkowej.
Dla kogo obrona
Podobnie jak w przypadku konsultacji poprzedzającej rozwiązanie umowy o pracę, w przypadku kar porządkowych z obrony związku może skorzystać każdy członek zakładowej organizacji związkowej oraz pracownik niezrzeszony, jeżeli organizacja związkowa wyraziła zgodę na obronę jego praw pracowniczych. Aby ustalić, czy dany pracownik korzysta z obrony, pracodawca musi najpierw zwrócić się z pytaniem do działających u niego organizacji związkowych. Związki zawodowe mają pięć dni na odpowiedź. Jeżeli nie udzielą odpowiedzi, pracodawca jest zwolniony z dalszego obowiązku konsultacji i może samodzielnie odrzucić sprzeciw pracownika.
Czas na zajęcie stanowiska
Jeżeli organizacja związkowa reprezentuje danego pracownika, to pracodawca powinien wziąć pod uwagę stanowisko związku w sprawie zastosowanej kary porządkowej. Wiele kontrowersji budzi kwestia terminu, w jakim zakładowa organizacja związkowa może wyrazić swoją opinię. Kodeks pracy nie określa, w jakim czasie związek zawodowy może odnieść się do argumentacji pracodawcy. Przepisy wskazują jedynie, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta