Karanie w ryzach
Pracodawca nie może dowolnie karać pracownika za jego różne uchybienia w obowiązkach zawodowych. Prawo precyzyjnie określa, kiedy i w jakiej wysokości może go np. pozbawić wynagrodzenia.
Anna Telec, radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy
Tajemnica bez dodatkowych sankcji
Przy umowie o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy szef nie może wymóc obowiązku zachowania przez pracownika poufności karą umowną za jego naruszenie.
Czy w umowie o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracodawca może zobowiązać pracownika, aby pod rygorem kary umownej zachował poufność informacji dotyczących działalności prowadzonej przez pracodawcę?
Kwestia kar umownych nie została wprost uregulowana w przepisach prawa pracy. Niemniej zobowiązanie pracownika do zachowania w tajemnicy informacji mających znaczenie dla pracodawcy w trakcie stosunku pracy nie może być obwarowane takimi karami.
Zgodnie z art. 100 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownik musi w szczególności dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Naruszenie tego obowiązku może być podstawą rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy zatrudnionego.
Jeśli natomiast pracodawca poniósł szkodę w związku z tym, że pracownik ujawnił informacje, do których zachowania w tajemnicy był obowiązany, podwładny ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach określonych w kodeksie pracy. Jeśli szkoda wynikła z winy nieumyślnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta