Częste choroby odbiorą etat
Szef zapewne łatwiej poradzi sobie z miesięczną przewidzianą absencją podwładnego niż powtarzającymi się, ale nagłymi jego nieobecnościami. Te rujnują organizację pracy i mogą być powodem utraty posady.
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się, w zamian za wynagrodzenie, wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Dlatego prawidłowa realizacja obowiązków oraz zasady współpracy wymagają, aby pracownik każdorazowo zawiadamiał szefa o swojej nieobecności i usprawiedliwiał ją.
Przepisy i reguły
Zasady informowania pracodawcy o nieobecności szczegółowo wskazuje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1632). Gdy zaistnieje przyczyna uniemożliwiająca przyjście do pracy, pracownik musi niezwłocznie zawiadomić o tym przełożonego. Podaje także przewidywany okres trwania absencji, ale nie później niż w drugim jej dniu. Podwładny powinien dołożyć wszelkiej staranności, aby możliwie szybko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta