Powstanie przychodu musi wyraźnie wynikać z przepisów
Przydzielenie akcjonariuszowi będącemu osobą fizyczną akcji z nowej emisji w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego ze środków własnych spółki komandytowo- -akcyjnej nie podlegało opodatkowaniu PIT.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 marca 2016 r. (II FSK 52/14).
Stan faktyczny
W 2012 r. podatnik złożył wniosek o wykładnię przepisów o PIT. Wyjaśnił, że jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), która powstała w wyniku przekształcenia spółki komandytowej.
Walne zgromadzenie SKA podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków własnych spółki poprzez emisję nowych akcji lub podwyższenie wartości nominalnej akcji dotychczasowych. Na ten cel zostaną przekazane środki zgromadzone na kapitale zapasowym, pochodzące z tzw. agio emisyjnego z poprzednich emisji akcji.
Podatnik zapytał, czy będzie musiał zapłacić PIT, jeśli walne zgromadzenie SKA podejmie uchwałę o przekazaniu środków zgromadzonych na kapitale zapasowym na zakładowy, a jemu zostaną przydzielone nowe akcje lub nastąpi podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych. Sam uważał, że taki obowiązek nie wystąpi.
Inny pogląd na sprawę miał jednak fiskus. Stwierdził, że w takiej sytuacji wspólnik uzyska przychód. Będzie to zysk z tytułu udziału w SKA – tzw. dywidenda rzeczowa w formie akcji z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta