Przedsiębiorcy powinni rozpocząć przygotowania do e-kontroli
Małe firmy będą mogły dobrowolnie stosować Jednolity Plik Kontrolny już za nieco ponad dwa miesiące, chociaż to narzędzie będzie dla nich obligatoryjne dopiero w 2018 r. Największe przedsiębiorstwa nie mają takiego wyboru.
Nasza firma zatrudnia 50 pracowników. Wykorzystywana u nas infrastruktura i narzędzia IT są bardzo nowoczesne. Od lipca duże przedsiębiorstwa będą mogły stosować Jednolity Plik Kontrolny. My też byśmy chcieli, bo byłaby to dla nas oszczędność czasu i pieniędzy. Czy będzie to możliwe? Czy możemy „wejść" do systemu, skoro nie jest on dla nas na razie obowiązkowy? – pyta czytelnik.
Tak. Będzie to możliwe, ale nie obowiązkowe. Od 1 lipca 2016 r. rzeczywiście zacznie obowiązywać Jednolity Plik Kontrolny (dalej: JPK). To narzędzie, które ma usprawnić czynności kontrolne administracji skarbowej. Ta rewolucyjna zmiana będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. W pierwszej kolejności (od 1 lipca br.) obowiązkiem przekazywania danych w standardzie JPK zostaną objęte przedsiębiorstwa duże w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, czyli podatnicy zatrudniający średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub których roczny obrót netto przekroczył równowartość 50 mln euro. W stosunku do małych i średnich przedsiębiorców wprowadzony został dwuletni okres przejściowy, w trakcie którego przekazywanie danych w formacie JPK będzie fakultatywne. W konsekwencji, jeśli mniejsze przedsiębiorstwo będzie chciało już w lipcu korzystać z JPK, bo tak jak w firmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta