Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dublowane umowy-zlecenia dużo trudniej rozliczać

21 kwietnia 2016 | Praca i ZUS | Mariusz Pigulski
źródło: materiały prasowe

Jeśli ta sama osoba pracuje na podstawie kilku umów-zleceń, może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego tylko z tego kontraktu, z którego obowiązkowe są składki emerytalno-rentowe. 
Ale nie może tego zrobić z datą wsteczną. To szczególnie ważne przy zmianie tytułu do obligatoryjnych ubezpieczeń z jednego zlecenia na inne.

Zatrudnianie zleceniobiorców wymusza na pracodawcach m.in. wywiązywanie się w sposób prawidłowy z obowiązków względem ZUS. Niezbędna wiedza z tym związana musi obejmować przede wszystkim znajomość zgodnych z przepisami zasad:

- zgłaszania do ubezpieczeń zusowskich (w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego),

- wyrejestrowywania z tych ubezpieczeń,

- dokonywania rozliczeń składkowych.

Przy wykonywaniu czynności podejmowanych w zakresie zagadnień, o których mowa powyżej, nie trudno o pomyłkę. Tym bardziej po wprowadzeniu z nowym rokiem zmian w ozusowaniu umów-zleceń oraz w sytuacjach, gdy w trakcie miesiąca dochodzi do zmiany tytułu ubezpieczeń z jednej umowy cywilnoprawnej na drugą.

Od 2016 r. nie można nadążyć

Od tego roku zleceniobiorca, którego łączna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym również z innych tytułów (w tym od innych umów-zleceń). Obecnie w przypadku konkretnej osoby trzeba więc odprowadzać składki społeczne od wszelkich wykonywanych przez nią umów-zleceń, jeśli łączna ich podstawa w konkretnym miesiącu jest niższa od kwoty ustawowej płacy minimalnej.

Oznacza to, że w 2016 r. zleceniobiorca realizujący jednocześnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10426

Wydanie: 10426

Spis treści
Zamów abonament