Zakładowy fundusz to wciąż labirynt dla płatnika
Do 31 maja pracodawcy powinni naliczyć i wpłacić co najmniej 75 proc. kwoty odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Warto jeszcze zweryfikować postanowienia zakładowych regulaminów i zaktualizować zasady przyznawania świadczeń. Tym bardziej że zmienia się orzecznictwo w tym zakresie.
Kłopotliwe wymagania
Podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w zakresie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Taką regulację zawiera § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 2236 ze zm.; dalej: rozporządzenie składkowe). W praktyce ZUS często kwestionuje zastosowane zwolnienie, powołując się najczęściej na wadliwy rozdział świadczeń z zfśs.
Wytyczony przez Sąd Najwyższy kierunek interpretacji wskazuje, że z tego zwolnienia nie będzie mógł skorzystać pracodawca, jeżeli:
- wypłacone świadczenie nie ma właściwości socjalnych (nie zostało uwarunkowane sytuacją życiową, rodzinną i majątkową). Podział uprawnionych według wysokości wynagrodzeń uzyskiwanych tylko u pracodawcy nie wystarcza do traktowania świadczenia jako socjalnego;
- należność została rozdysponowana z naruszeniem regulaminu co do zasad i warunków korzystania z usług i świadczeń (regulamin przewidywał składanie przez uprawnionych wniosków i oświadczeń o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta