Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego warto korygować nieprawidłowe rozliczenia podatkowe

12 maja 2016 | Dobra Firma | Łukasz Rogowski
Łukasz 
Rogowski, główny specjalista 
w Wydziale Podatków 
i Opłat Lokalnych Urzędu Miasta Szczecin
źródło: materiały prasowe
Łukasz 
Rogowski, główny specjalista 
w Wydziale Podatków 
i Opłat Lokalnych Urzędu Miasta Szczecin

Nieterminowe wpłacanie podatków wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek. Przedsiębiorca może zapłacić mniej, jeśli w odpowiednim czasie złoży korektę deklaracji i uiści należną kwotę do urzędu skarbowego.

Zasady ustalania odsetek reguluje ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.). Wysokość stawki odsetek jest zmienna i obecnie podstawowa wynosi 8 proc., ale w ostatnich pięciu latach osiągała nawet 14,5 proc.

Specjalna podwyższona stawka

Od 1 stycznia 2016 r. wprowadzono specjalną podwyższoną stawkę odsetek, która wynosi 150 proc. stawki podstawowej. Na wyższe odsetki narażeni są podatnicy podatku od towarów i usług oraz podatnicy podatku akcyzowego. Podwyższoną stawkę stosuję się, jeżeli kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego przekracza 25 proc. kwoty należnej i jest wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia (9250 zł).

Błędy mogą sporo kosztować

Odsetki mają na celu motywowanie podatników do terminowego regulowania należności. Zdarza się jednak, że przysparzają kłopotów podatnikom, którzy w terminie wywiązują się z zobowiązań. Dzieje się tak dlatego, że prawo podatkowe wymaga od podatników samonaliczania (w większości przypadków) kwoty podatku do zapłacenia. W celu wywiązania się z obowiązku podatkowego podatnicy składają deklaracje, w których ujawniają podstawę opodatkowania oraz wykazują kwotę podatku do zapłacenia.

Przepisy prawa podatkowego są bardzo skomplikowane, na trudności szczególnie narażeni są podatnicy VAT, którzy na potrzeby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10443

Wydanie: 10443

Spis treści
Zamów abonament