Decyduje data zakupu, a nie zużycia paliwa
Przechowywanie w zbiorniku na terenie firmy transportowej zapasów oleju napędowego nie przekreśla ujmowania w kosztach faktur jego zakupu. Dowód wewnętrzny potwierdzający faktyczny rozchód paliwa nie jest prawidłowym dokumentem.
Marcin Szymankiewicz
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług transportowych. PIT rozlicza liniowo, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Przedsiębiorca wykorzystuje w działalności zbiornik na paliwo znajdujący się w siedzibie jego zakładu. Służy on do tankowania z niego pojazdów należących do przedsiębiorcy. Zakup paliwa do zbiornika nie jest ujmowany jako koszt uzyskania przychodu w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów w dacie jego zakupu (dacie wystawienia faktury), ale dopiero w dacie wystawienia wewnętrznego dokumentu sporządzonego na koniec miesiąca według faktycznego miesięcznego rozchodu (zużycia) paliwa zgodnie z prowadzoną szczegółową ewidencją tankowań (przyjmowania paliwa do zbiornika) i zużyć paliwa (rozchodów paliwa ze zbiornika). Ewidencja ta jest prowadzona metodą FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło. Czy przedsiębiorca postępuje prawidłowo? – pyta czytelniczka.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta