Inne miejsce pracy lub koniec posady
Zawarcie z pracownikami porozumień o rozwiązaniu umów o pracę w likwidowanym oddziale firmy może pracodawcy dać oszczędności, bo zwalnianym nie musi płacić odpraw.
Krzysztof Topolewski
Pracodawca, który zamyka oddział, wygasza tylko działalność tej placówki. Nie oznacza to upadłości czy likwidacji całej firmy. Przeniesienie czy pożegnanie pracowników musi się jednak odbyć zgodnie z prawem.
Masowa redukcja
Ten, który zatrudnia łącznie co najmniej 20 pracowników, gdy powodem ich zwolnienia jest likwidacja jego oddziału, musi stosować ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm., dalej: ustawa). Zgodnie z jej art. 1 ust. 1 ma to robić zatrudniający co najmniej 20 pracowników, jeśli rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn niedotyczących załogi w drodze wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron, gdy w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
- 10 pracowników, gdy firma zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10 proc. pracowników, gdy zatrudnionych jest co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Związki muszą wiedzieć
Jeśli w firmie działają organizacje związkowe, pracodawca musi je zawiadomić na piśmie o przyczynach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta