Trzeba się porozumieć z pracownikiem na dopisek
Resort pracy, odpowiadając na interpelację poselską, stwierdził, że uzupełnienie terminowych umów nie może nastąpić na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy.
Jak wskazał w swoim pytaniu poseł Zbigniew Biernat, w związku z nowelizacją kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 r., strony stosunku pracy zobowiązane do uzupełnienia umowy na czas określony zawartej na okres dłuższy niż 33 miesiące o obiektywne przyczyny to uzasadniające nie znają procedury dokonania tej zmiany. Ustawodawca w art. 15 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw nie wskazał bowiem, w jakiej formie należy to zrobić – w drodze aneksu uzupełniającego podpisanego przez obie strony czy też oświadczenia złożonego przez każdą z nich.
Wątpliwy aneks
Zdaniem posła z uwagi na sformułowanie „strony uzupełniają" można się domyślać, że chodzi o aneks. Jednak przyjęcie takiego rozwiązania może przesądzać, że w przypadku braku jego podpisania przez pracownika zastosowanie będą mieć w tym zakresie przepisy z art. 42 § 3 k.p., dotyczące konsekwencji odmowy przyjęcia nowych warunków pracy. Ponieważ jednak uzupełnienie umowy o obiektywne przyczyny nie wpływa bezpośrednio na warunki pracy ani płacy, wątpliwości wywołuje charakter aneksu uzupełniającego, a co za tym idzie – konsekwencje braku jego podpisania przez pracownika. Czy w tej sytuacji pracodawca będzie zmuszony wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające?
Odmowa podpisu
Zdaniem resortu pracy przepisy wskazują na potrzebę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta