Niesłusznie pobrany podatek u źródła i co dalej?
Jeżeli zdaniem polskiej spółki czynności Malezji wprowadziły dla niej opodatkowanie, które nie odpowiada umowie zawartej przez ten kraj z Polską, to może przedstawić swoją sprawę ministrowi finansów lub jego przedstawicielowi.
Anna Kiersnowska– –Drzewiecka
Zawierane przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania określają zasady uznawania kiedy działalność wykonywana na terenie jednego z umawiających się państw przez rezydenta podatkowego drugiego z umawiających się państw oznacza powstanie zakładu na terenie państwa wykonywania działalności. Powstanie zakładu na terenie jednego z umawiających się państw wiąże się z kolei, co do zasady, z opodatkowaniem zysków tego zakładu w państwie, w którym prowadzony jest zakład. Nie każde prowadzenie działalności na obszarze drugiego państwa musi jednak oznaczać powstanie zakładu na terytorium tego państwa. Właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w szczegółowy sposób reguluje te zagadnienia.
Mimo to może zdarzyć się sytuacja, w której państwo, na obszarze którego rezydent drugiego z umawiających się państw prowadzi działalność w sposób niepowodujący powstania zakładu, niesłusznie opodatkowuje zyski tego przedsiębiorcy powstające na terenie tego państwa. Pojawia się zatem pytanie o zasady postępowania w takiej sytuacji.
Przykład
Spółka (polski rezydent podatkowy) zawiera umowy na wykonywanie usług u kontrahenta w Malezji. W celu realizacji usług, pracownicy polskiej spółki są wysyłani w ramach podróży służbowej do Malezji. Ich pobyt na miejscu, w związku ze świadczoną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta