Co ocenialiśmy i jak punktowaliśmy
Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 45 punktów. Najlepszy uzyskał 37,2, czyli 72 proc. z możliwych.
W V edycji rankingu „Rzeczpospolitej" liczą się trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. Każdej z nich przyporządkowaliśmy odpowiednio 14, 17 i 14 punktów. Wagi między poszczególnymi kategoriami są rozłożone odpowiednio: 31, 38 i 31 proc. W tej edycji rankingu wprowadziliśmy jednak pewne zmiany, choć tak jak w poprzednich latach najwyżej punktujemy jakość kształcenia i zdawalność na aplikacje.
Po pierwsze, oddzielnie podajemy wyniki uczelni publicznych i niepublicznych.
Po drugie, zmieniliśmy zasady punktowania klinik prawa. W porozumieniu z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych najwyżej punktujemy te kliniki, w których na jednego opiekuna przypada najmniejsza liczba studentów. Fundacja, która sprawuje merytoryczny nadzór nad klinikami, przekonała nas bowiem, że liczba spraw nie musi przekładać się na poziom pracy kliniki – czasami jedna trudna sprawa nauczy więcej niż 100 prostych.
Z kolei w kategorii konkurencyjność nie wzięliśmy pod uwagę projektów sfinansowanych bezpośrednio przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta