Wyżywienie w podróży służbowej nie jest przychodem pracownika
Osoba, która realizuje cele swojego pracodawcy poza miejscem zamieszkania i której zapewniono w tym czasie posiłki przewyższające wartość diety, nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, od którego należałoby pobrać zaliczkę na podatek.
Marcin Szymankiewicz
Pracownicy spółki odbywają krajowe podróże służbowe w różnym wymiarze czasowym. Zgodnie z przepisami dzienna stawka diety w podróży krajowej stosowania przez spółkę wynosi 30 zł. Gdy podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi od 8 do 12 godzin lub podróż trwa dłużej niż dobę, a niepełna, ale rozpoczęta doba wynosi do 8 godzin i pracownik w czasie podróży krajowej żywi się „na własną rękę", to spółka wypłaca mu dietę w wysokości 50 proc. pełnej diety, chyba że pracownik został oddelegowany do miejscowości swojego pobytu stałego lub czasowego.
Jeżeli natomiast spółka zapewni pracownikowi bezpłatne wyżywienie w czasie podróży służbowej, to dieta zostaje dodatkowo obniżona ze względu na drugi czynnik, tj. o wartość bezpłatnego zapewnionego posiłku, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
1) śniadanie – 25 proc. diety,
2) obiad – 50 proc. diety,
3) kolacja – 25 proc. diety.
Spółka zmniejsza diety w taki sposób, że kwotę diety wyliczoną adekwatnie do czasu trwania podróży służbowej pomniejsza o kwotę zapewnionego posiłku, każdorazowo wyliczaną od diety podstawowej w wysokości 30 zł.
Na skutek tych zmniejszeń może się okazać, że pracownikowi nie przysługuje dieta. Przykładowo gdy pracownik przebywa w krajowej podróży służbowej 10 godzin i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta