Które dochody fundacji są opodatkowane
Fiskus każe płacić CIT od sprzedaży uzyskanego przez fundację składnika majątkowego, nawet jeśli pieniądze otrzymane w ten sposób są przeznaczone i faktycznie wydatkowane na jej cele statutowe preferowane przez ustawodawcę.
Monika Baran
Fundacje w Polsce mogą być tworzone i działają na podstawie przepisów ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
Głównymi celami, dla jakich fundacja może zostać utworzona, są w szczególności:
- ochrona zdrowia,
- rozwój gospodarki i nauki,
- oświata i wychowanie, kultura i sztuka,
- opieka i pomoc społeczna,
- ochrona środowiska oraz
- opieka nad zabytkami.
Fundację może utworzyć zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (fundator). W tym celu fundator podpisuje stosowny akt fundacyjny. Akt taki powinien mieć formę aktu notarialnego. Zachowanie tej formy nie jest wymagane, jeżeli ustanowienie fundacji następuje w testamencie. W akcie fundacyjnym fundator ustala cele, dla jakich fundacja jest tworzona, oraz określa majątek, w który zamierza wyposażyć fundację (taki majątek jest funduszem założycielskim fundacji). Fundator nadaje również statut fundacji (w którym wskazuje m.in. siedzibę, cele i zasady jej działania oraz członków jej zarządu).
Fundacja podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (Rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej). W momencie wpisu do rejestru fundacja uzyskuje osobowość prawną. Staje się tym samym odrębnym podmiotem, posiadającym własny majątek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta