Za spóźnienie z dokumentem firma nie zapłaci karnego podatku
Zastosowanie do wyrobów opałowych stawki podatku akcyzowego dla paliw silnikowych, spowodowane niedotrzymaniem terminu złożenia zestawienia, jest niezgodne z unijnymi przepisami.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 2 czerwca 2016 r. w sprawie C-418/14 ROZ-ŚWIT.
Trybunał rozwiał wątpliwości co do możliwości stosowania do wyrobów opałowych stawki podatku akcyzowego dla paliw silnikowych, w przypadku niedotrzymania terminu do złożenia miesięcznego zestawienia oświadczeń nabywców, według których nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych. Według TSUE taki zapis w przepisach krajowych jest sprzeczny z przepisami unijnymi oraz zasadą proporcjonalności.
Stan faktyczny
23 lutego 2011 r. Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu wydał decyzję określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym ROZ-ŚWIT, z tytułu zakupu i zużycia paliwa do celów opałowych. Decyzja ta dotyczyła okresu od 1 marca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r., w którym ROZ-ŚWIT przeprowadził wiele transakcji sprzedaży paliwa, w skład którego wchodził olej opałowy lekki.
Nieprawidłowości stwierdzone przez urząd celny nie dotyczyły jednak celu spożytkowania paliwa, ale tego, że ROZ-ŚWIT nie dotrzymał terminu do złożenia miesięcznych zestawień oświadczeń nabywców, według których nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych. Obowiązek ten zawarty jest w art. 89 ust. 14 ustawy o podatku akcyzowym. Na złożenie miesięcznego oświadczenia przedsiębiorca ma czas do 25 dnia następnego miesiąca. W przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta