Jak rozliczyć VAT przy usługach budowlanych
Dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlanych istotne jest faktyczne zakończenie prac, co nie może być utożsamiane z podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 kwietnia 2016 r. (III SA/Wa 894/15).
Spółka świadczy usługi budowlane, które odbierane są przez inwestora poprzez podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. We wniosku o interpretację indywidualną spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczenia przez nią usług budowlanych.
Zdaniem spółki obowiązek podatkowy w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, powstaje z chwilą wystawienia faktury przez spółkę lub z chwilą wykonania usługi – w przypadku gdy spółka nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem. W przypadkach innych niż określone w ww. przepisie obowiązek podatkowy powstaje natomiast z chwilą wykonania usługi. Zdaniem spółki moment wykonania usługi budowlanej należy utożsamiać z podpisaniem protokołu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta