Bonus za osiągnięcie poziomu obrotu jest rabatem
Sprzedawca, który przyznał nabywcy bonus potransakcyjny z tytułu osiągniętego przez niego poziomu zakupów, powinien wystawić fakturę korygującą, mając jednocześnie prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego związanego z pierwotną sprzedażą.
Takie stanowisko wyraziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 12 kwietnia 2016 r. (ILPP2/4512-1-73/16-2/EW).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił podatnik sprzedający produkty z branży autokosmetyków i chemii samochodowej. W ramach przyjętej strategii i w związku z zamiarem zwiększenia konkurencyjności na rynku, podatnik planuje przyznawać swoim kontrahentom bonusy w zamian za realizację określonych przez nich umownie celów biznesowych.
Zgodnie z postanowieniami umownymi, kryteriami naliczenia bonusu będą m.in.:
- osiągnięcie przez kontrahenta w danym okresie wzrostu wartości zakupów w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim;
- osiągnięcie określonej wartości zakupów;
- realizowanie przez kontrahenta zamówień o określonej jednorazowej wielkości oraz wartości.
Organ podatkowy uznał, że bonus w formie dodatkowego rabatu na produkty podatnika nabyte od niego przez kontrahenta w danym okresie będzie stanowić na gruncie ustawy o VAT rabat potransakcyjny. Będzie on bowiem miał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta