Gdzie odwołać się od oceny z matury
W praktyce pracę maturalną może przeglądać tylko zdający ten egzamin. Takiego prawa nie mają jego rodzice i pełnomocnik, nawet jeżeli dysponuje notarialnym pełnomocnictwem szczególnym.
Krzysztof Topolewski, adwokat
Egzamin maturalny to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu każdego człowieka. Decyduje on o naszej przyszłości, o tym, kim będziemy i czy dostaniemy się na wymarzone studia. Dlatego warto wiedzieć, jakie możliwości ma młody maturzysta w sytuacji, gdy jest przekonany, iż jego praca nie została oceniona w rzetelny sposób, zaś uzyskany wynik powinien być wyższy. Niestety możliwości te nie są wielkie, a droga do dochodzenia swoich praw jest drogą długą i krętą. Dlatego w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy na pewno racja leży po mojej stronie.
Czas na sprawdzenie ograniczony
Gdy wyniki z danego przedmiotu są dla maturzysty dużym zaskoczeniem, należy złożyć w terminie sześciu miesięcy wniosek do właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) o wgląd do pracy. Dzięki temu maturzysta zapozna się z liczbą punktów, jaką egzaminator przyznał mu za dane zadanie, czy przyznane punkty zostały prawidłowo podsumowane, czy żadne z zadań nie zostało przy ocenie pominięte. Prawo takie przyznaje art. 44 zzz ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Zgodnie natomiast z Zasadami organizowania i przeprowadzania wglądu do pracy egzaminacyjnej OKE w Warszawie (dalej Zasady OKE), dyrektor OKE wyznacza termin wglądu oraz czas trwania wglądu, który nie może być krótszy niż 30 minut. Na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta