Obrady radnych nad projektem uchwały
Po przedstawieniu na sesji przez wnioskodawcę projektu uchwały odbywa się dyskusja. Prowadzi ją przewodniczący rady.
Leszek Jaworski
Przepisy ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej usg) nie określają szczegółowo trybu obrad rady gminy ani zasad procedowania nad projektami uchwał. Materia ta jest przedmiotem regulacji statutu danej jednostki samorządu terytorialnego. Rada gminy może w nim dowolnie ustalić tryb postępowania, uwzględniając jedynie podstawowe rozwiązania przyjęte w usg. Są to: wymóg istnienia określonego kworum, jawność głosowania oraz zasada podejmowania rozstrzygnięć zwykłą większością głosów.
Prowadzenie sesji
Obradami kieruje przewodniczący rady. Gdy jest to niemożliwe, np. z powodu choroby, zastępuje go wiceprzewodniczący. Jest to zresztą jedyna osoba, którą może wyznaczyć na swojego zastępcę (por. wyrok WSA w Poznaniu z 7 marca 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 1081/12). W przypadku, gdy nie wskaże konkretnego wiceprzewodniczącego, jego zadania przejmuje ten, który jest najstarszy wiekiem. Dlatego nieważne są zapisy statutu, które są sprzeczne z tą zasadą (por. rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z 2 stycznia 2013 r., znak: NK.3.4131.483. 2012.KJ).
Przykład
Rada miasta postanowiła w statucie o powołaniu stanowiska asystenta ds. organizacji prac rady. Zapis ten zakwestionował wojewoda, wskazując, że to przewodniczący osobiście odpowiedzialny jest za organizowanie prac konkretnej rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta