Mieszkania komunalne w partnerstwie publiczno-prywatnym
Tomasz Korczyński | W mieszkaniowym modelu PPP partner prywatny odpowiada za projektowanie, budowę i finansowanie przedsięwzięcia. W zamian otrzymuje czynsz za wynajem lokali.
Rz: Gminy zobowiązane są do zaspokajania potrzeb lokalowych osób zamieszkałych na ich terenie. Większość z nich nie ma jednak ani mieszkań ani środków na ich budowę. Czy sposobem na rozwiązanie tego problemu może być partnerstwo publiczno-prywatne?
Tomasz Korczyński: Tak, partnerstwo publiczno-prywatne może być pozytywną odpowiedzią na wyzwanie, przed jakim stają władze publiczne w Polsce – jak, w obliczu ograniczonych możliwości budżetowych sektora publicznego, zaspokajać potrzeby oraz rosnące oczekiwania społeczne w zakresie dostępności usług mieszkaniowych. Oczywiście nie należy traktować PPP jak złotego środka, panaceum. Jest ono tylko jednym z wielu narzędzi, które akurat w przypadku mieszkalnictwa znakomicie sprawdziło się w wielu państwach na świecie.
Może Pan podać przykłady takich inwestycji w Europie? Czy w Polsce powstały już domy budowane w formule PPP?
W Europie, w sektorze mieszkalnictwa PPP rozwija się dynamicznie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i we Włoszech. W Polsce dotychczas tylko w Oławie udało się zamknąć taki projekt. W toku są trzy kolejne postępowania: w Rudzie Śląskiej, Pleszewie oraz w Toruniu. Trzymajmy kciuki za ich sukces i realizację.
Jakie są zalety budowania lokali komunalnych w formule PPP?
Przede wszystkim strona publiczna uzyskuje dostęp do prywatnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta