Termin uiszczenia opłaty można odroczyć
Opłaty za usunięcie drzew i krzewów nie można umorzyć z powodu trudnej sytuacji finansowej lub ekonomicznej wnioskodawcy. Ustawa o ochronie przyrody tego nie przewiduje.
Michał Cyrankiewicz
Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia. Przesądzają o tym przepisy ustawy z 16 kwietnia 204 r. o ochronie przyrody. Takie zezwolenie wydawane jest przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na wniosek posiadacza nieruchomości. A jeżeli ta znajduje się we władaniu innej osoby niż właściciel (np. dzierżawa) – zezwolenie wydawane jest za zgodą właściciela.
Wycinkę trzeba opłacić
Ponoszenie opłat za usunięcie drzew lub krzewów na podstawie stosownego zezwolenia jest regułą. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 października 2014 r. (sygn. II OSK 952/13), w którym sąd stwierdził, że nałożenie opłaty jest podstawowym instrumentem działania organów przy wydawaniu zezwoleń na wycięcie drzew, natomiast nasadzenia zastępcze mają charakter fakultatywny. Zasadą jest więc, że zezwolenie na usunięcie drzew jest uzależnione od poniesienia opłaty, natomiast organ ma jedynie możliwość uzależnienia wydania zezwolenia od wykonania nasadzeń zastępczych i w związku z tym odroczenia terminu uiszczenia opłaty.
Jak wskazuje Krzysztof Gruszecki w Komentarzu do ustawy o ochronie przyrody (Lex 2013) w ustawie nie określono precyzyjnie, jaki charakter mają te opłaty.
Biorąc jednak pod uwagę postanowienia zarówno art. 86 ustawy o ochronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta