Przejęcie gminnej szkoły nie wyklucza z odprawy
Nauczyciel, który przejął od gminy szkołę, może odmówić przejścia do niej i wówczas zgodnie z przepisami prawa pracy gmina wypłaci mu odprawę.
Gmina, podpisując z nauczycielem umowę w sprawie przekazania szkoły do prowadzenia, musi się liczyć z koniecznością wypłacenia mu odprawy. A to dlatego, że taki nauczyciel ma prawo odmówić przejścia do placówki, której organem prowadzącym się staje, ze wszystkimi konsekwencjami takiego oświadczenia. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego w siedmioosobowym składzie.
Co mówią przepisy
Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty szkoła może być placówką publiczną albo niepubliczną i może być prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, inną osobę prawną lub osobę fizyczną. Jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, na podstawie uchwały organu stanowiącego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta