W imieniu szefa jeden podwładny przeciwko innemu
Pozwanego pracodawcę na rozprawie może reprezentować jego pracownik, osoba wchodząca w skład organu zarządzającego czy radca prawny niezwiązany z nim stosunkiem pracy albo adwokat.
Zgodnie z art. 470 kodeksu postępowania cywilnego w razie podjęcia przez sąd pracy czynności wyjaśniających lub zarządzenia osobistego stawiennictwa na rozprawę, pozwanego pracodawcę powinna reprezentować osoba znająca stan faktyczny sprawy i uprawniona do zawarcia ugody. Przepis ten stanowi więc jeden z przejawów odrębności procedury w kwestiach pracowniczych nie tylko w stosunku do pozostałych unormowań przewidzianych w tytule VII k.p.c., ale również do postępowania zwyczajnego.
Czynności wyjaśniające mają na celu:
- usunięcie braków formalnych pism procesowych, w tym przede wszystkim sprecyzowanie zgłoszonych roszczeń,
- wyjaśnienie stanowisk stron oraz skłonienie ich do pojednania oraz zawarcia ugody,
- ustalenie, jakie z istotnych okoliczności są sporne, a ponadto czy i jakie dowody należy przeprowadzić w celu ich rozstrzygnięcia, a także
- wyjaśnienie innych kwestii skierowanych na prawidłowe i szybkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta