Polsko-niemiecka współpraca doceniona funduszami unijnymi
Można już składać wnioski o dofinansowanie projektów dotyczących transportu i mobilności oraz integracji i współpracy na polsko-niemieckim pograniczu.
Środki pochodzą z dwóch programów Interreg 2014-2020: Brandenburgia – Polska i Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia – Polska. W puli obu konkursów jest łącznie ok. 53,2 mln euro.
Europejska współpraca terytorialna
Oprócz środków unijnych, z jakich samorządy mogą korzystać, a znajdujących się w programach krajowych i regionalnych, dostępne są także te z programów europejskiej współpracy terytorialnej. W przypadku tych programów środki unijne mają pozwolić na wyłonienie wspólnych, ponadgranicznych projektów dotyczących np. poprawy infrastruktury (np. drogowej) wzmocnienia działalności instytucji publicznych i administracji (wymiana wiedzy, doświadczeń, realizacja wspólnych działań) oraz współpracy mieszkańców i instytucji obszaru pogranicza (wspólne wydarzenia kulturalne, społeczne, sportowe, zapewniające i poprawiające bezpieczeństwo, itp.).
Korzystać z nich mogą m.in. organy administracji rządowej i samorządowej (jak też ich związki i stowarzyszenia), jednostki państwowe bądź samorządowe zapewniające usługi publiczne, jednostki naukowe i edukacyjne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe niedziałające dla zysku, a czasem także przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, izby gospodarcze lub instytucje otoczenia biznesu. Wszystko zależy od konkretnego programu i jego części – tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta