Organizacje społeczne w postępowaniu nie mogą się pojawiać automatycznie
Jeśli organizacja, mimo wezwania jej do sprecyzowania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zrobi tego – organ nie ma postaw do jego uwzględnienia.
Organizacje społeczne mogą zarówno brać udział w postępowaniu dotyczącym innej osoby, jak i żądać jego wszczęcia. Takie prawo daje im art. 31 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Jednak musi to być uzasadnione celami statutowi tej organizacji oraz interesem społecznym.
W swoich orzeczeniach sądy administracyjne wielokrotnie wskazują, że dopuszczenie organizacji do udziału w postępowaniu nie może być „niejako automatyczne" (m.in. wyrok NSA z 3 września 2015 r., sygn. akt II GSK 1699/14). Naczelny Sąd Administracyjny podkreśla, że w każdym przypadku złożenia wniosku w trybie art. 31 § 1 pkt 2 k.p.a. organ administracji zobowiązany jest przeprowadzić postępowanie wyjaśniając. Musi zbadać spełnienie przesłanek wskazanych przez przepis z uwzględnieniem realiów konkretnej sprawy.
Ważny jest interes stron
NSA podkreśla także, że udział takiej organizacji społecznej w postępowaniu nie jest obojętny dla stron, zwłaszcza, jeśli reprezentują odmienne interesy. Dlatego to organizacja społeczna powinna wykazać zasadność udziału w takim postępowaniu (wyrok NSA z 13 stycznia 2015 r., sygn. akt II GSK 2041/13).
Z orzecznictwa
Organizacja społeczna powinna wykazać dopuszczalność żądania oraz zasadność udziału w postępowaniu, ponieważ udział organizacji społecznej w sprawie nie jest obojętny dla stron, zwłaszcza, gdy reprezentują one przeciwstawne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta