Policjant otrzyma dofinasowanie do wakacji
Funkcjonariusz, któremu odmówiono dopłaty do wypoczynku może mieć kłopot w ustaleniu, który sąd będzie właściwy, aby o jego roszczeniu rozstrzygnąć. Sądy nadal spierają się, bowiem o jego charakter.
Jednym ze świadczeń socjalno-bytowych, z jakich mogą korzystać funkcjonariusze służb mundurowych jest dopłata do wypoczynku. To odpowiednik świadczenia wypłacanego pracownikom cywilnym z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Choć dopłata przysługuje funkcjonariuszom wszystkich służb mundurowych, szczegółowe zasady, na jakich nabywają oni do niego prawo, jego wysokość oraz niektóre kwestie proceduralne nie są w nich uregulowane identycznie.
W Policji, największej z formacji zasady jej przyznawania określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 4 marca 202 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych i bytowych przysługujących policjantom oraz członkom ich rodzin (dalej rozporządzenie).
Pomoc rodzinna
Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia na dopłatę do wypoczynku liczyć może policjant, który w związku z pełnieniem służby nabył w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Świadczenie to przysługuje też uprawnionym członkom jego rodziny, czyli małżonkowi i dzieciom. Przy czym za dzieci uważa się tu dzieci własne policjanta, dzieci małżonka, dzieci przysposobione i dzieci przyjęte na wychowanie, które:
- nie przekroczyły 18 roku życia, a w razie uczęszczania do szkoły - 24 lat albo 25 lat, jeżeli odbywają studia w szkole wyższej, a ukończenie 24 lat przypada na ostatni lub przedostatni rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta