Europa gra w piłkę nożną, a Francuzi na emocjach
Przy okazji mistrzostw świata w piłce nożnej francuskie związki zawodowe próbują zmusić rząd do ustępstw. Kością niezgody są zmiany w Kodeksie pracy – pisze ekspert.
Od kilkunastu dni rozpowszechniają się informacje o narastających strajkach we Francji, które stały się niemalże sportem narodowym Francuzów. Co tym razem spowodowało, że po raz kolejny postanowili protestować?
Kością niezgody jest ustawa El Khomri (od nazwiska ministra pracy, zatrudnienia, kształcenia zawodowego i dialogu społecznego), popularnie nazywana „ustawą o pracy" („loi travail"), której pierwszy projekt został przedłożony w marcu 2016 roku i już wtedy wywołał protesty.
Ustawa ta wprowadza wiele zmian do Kodeksu pracy i w założeniu obecnego rządu ma chronić pracowników, sprzyjać zatrudnieniu oraz dać większe możliwości negocjacji w ramach przedsiębiorstwa.
Związki zawodowe widzą w niej natomiast krok wstecz w ochronie praw pracowników oraz nieograniczoną swobodę dla pracodawców.
Oto przegląd zmian, które wywołują największe kontrowersje.
1. Wzmocniona rola układów zbiorowych
Do tej pory zakładowe układy zbiorowe nie mogły być mniej korzystne dla pracowników niż układy ponadzakładowe (zawierane dla poszczególnych branż na poziomie departamentów, regionów lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta