Czasem lepsze polecenie na piśmie
Ustna dyspozycja przełożonego jest tak samo ważna, jak pisemna. Formą pisemną warto się jednak posłużyć, gdy pracownik nie chce wykonać zadania zgodnego z prawem. Wówczas pismo może służyć jako dowód w sądzie.
Ewa Drzewiecka
W powszechnie obowiązujących przepisach nie uregulowano zasad postępowania na wypadek, gdy pracownik kwestionuje zgodność z prawem polecenia pracodawcy lub uzależnia jego wykonanie od otrzymania polecenia na piśmie. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące takich sytuacji. Czy pracownik może go żądać zawsze, czy tylko w niektórych przypadkach? Czy warto wydawać niektóre polecenia na piśmie? Jak powinno być ono sformułowane? Czy można zmusić podwładnego do jego podpisania (że zapoznał się z treścią polecenia)?
Ogólne zasady
Wykonywanie poleceń przez pracownika jest jednym z jego podstawowych obowiązków. Ale polecenia, którym musi się podporządkować, mają spełniać następujące warunki:
- dotyczą pracy,
- nie są sprzeczne z rodzajem pracy określonym w umowie (wyjątki wskazano wyżej),
- nie są sprzeczne z powszechnie obowiązującym prawem – nie tylko prawem pracy, ale także cywilnym, administracyjnym oraz karnym (z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 18 listopada 1999 r., OSNAPiUS 2001/7/225).
Pracownik może ponadto odmówić wykonania polecenia sprzecznego z przepisami bhp...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta