Za brak wakacji można zapłacić tylko w razie rozstania
Gdy pracodawca nie zapewnił podwładnemu urlopu, nie może mu wypłacić ekwiwalentu pieniężnego. Należy się on tylko wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał wypoczynku przed odejściem z firmy
Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Tak stanowi art. 171 § 1 kodeksu pracy. Jedynie gdy strony postanowią o wybraniu urlopu w czasie pozostawania w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej z tym samym pracodawcą, firma nie musi wypłacać ekwiwalentu. Wynika to z art. 176 § 3 k.p.
To jednak sytuacja wyjątkowa. Zasadą jest natomiast wypłata ekwiwalentu, gdy ustaje zatrudnienie uniemożliwiające skorzystanie z urlopu w naturze.
Bez zastępowania
Firma nie może więc zamiast udzielić urlopu wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za te wakacje. Strony nie mogą także zawrzeć porozumienia w tej sprawie. Pracownik ma bowiem prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego oraz nie może się go zrzec (art. 152 k.p.).
Na niedopuszczalność zamiany urlopu na ekwiwalent wskazywał także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta