Prawo do zasiłków z ubezpieczenia
Dobrowolny ZUS to dłuższe czekanie na zasiłek
Aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, przedsiębiorca musi być ubezpieczony nieprzerwanie przez co najmniej 90 dni. Natychmiast go otrzyma w razie wypadku w drodze do lub z pracy.
Prowadzę pierwszą działalność gospodarczą, którą zgłosiłem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 maja br. Zgłosiłem się do ubezpieczeń społecznych z tego tytułu, w tym dobrowolnie do chorobowego. Zachorowałem 10 lipca i leczę się. Chciałem też skorzystać z zasiłku chorobowego, ale w ZUS powiedziano mi, że go nie otrzymam. Czy ZUS ma rację?
Tak. Co do zasady, osoba prowadząca działalność gospodarczą, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS, jeśli dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego. Tak stanowi art. 11 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) w związku z art. 6 ustawy o sus.
Właściwa kwota na czas
Podstawowym warunkiem uzyskania zasiłku chorobowego jest terminowe opłacanie składki chorobowej, a więc u przedsiębiorcy jednoosobowego (który opłaca składki za siebie) do 10. dnia każdego miesiąca. Wynika to z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o sus.
Składka chorobowa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta