Połączenia telefoniczne obciążeniem nie tylko dla szefa
Zwrot kosztów rozmów służbowych, które pracownik prowadził z prywatnego telefonu, stanowi przychód do oskładkowania i opodatkowania, jeśli nie zostanie odpowiednio udokumentowany.
Koszt używania przez pracownika telefonu służbowego lub zwracanego mu ekwiwalentu za używanie telefonu prywatnego w celach służbowych może stanowić podstawę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz PIT.
Do celów służbowych
Jeżeli pracodawca udostępni pracownikom telefony służbowe, których używają oni wyłącznie do rozmów służbowych, po stronie pracownika nie powstaje przychód ze stosunku pracy, który stanowiłby postawę składek czy podatku. Użyczony telefon stanowi dla pracownika narzędzie pracy niezbędne do wykonywania obowiązków wynikających z danego stanowiska. Nie ma więc wątpliwości, że poniesiony koszt nie stanowi jego przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Rozmowa prywatna
Jeżeli jednak pracownik wykorzystuje powierzony mu telefon służbowy w celach prywatnych, a firma pokrywa ten koszt, to po stronie zatrudnionego powstanie przychód ze stosunku pracy stanowiący podstawę składek i podatku.
Pracodawcy zwykle podejmują decyzję o wprowadzeniu miesięcznego limitu rozmów, powyżej którego koszt zostaje uznany za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta