Wysokość składek
Prowadzący działalność gospodarczą muszą sami dbać o to, żeby płacić składki w odpowiedniej wysokości i terminie. Każdy błąd w tym zakresie grozi koniecznością zapłaty odsetek i robienia korekt, utratą zasiłków, a nawet egzekucją.
Tylko pełne minimum zwalnia z opłat z biznesu
Umowa o pracę zawarta przez przedsiębiorcę po kilku latach działalności nie zwolni go z firmowych składek, jeśli otrzymuje pensję na poziomie 80 proc. płacy minimalnej.
Od dwóch lat prowadzę działalność. Równocześnie podpisałem umowę o pracę na pół etatu za wynagrodzeniem 1750 zł. To moje pierwsze zatrudnienie w życiu na taką umowę. Czy w związku z tym, że będę zarabiać powyżej kwoty minimalnego wynagrodzenia, jaka przysługuje w pierwszym roku pracy, będę zwolniony ze składek społecznych z biznesu?
Nie. Nie każda pierwsza umowa o pracę jest gwarantem składkowego spokoju z biznesu. Gdy dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych, ważne są zarówno zarobki z etatu, jaki i to, czy dwutorowa aktywność (umowa o pracę i działalność) realizowana jest w tym samym czasie.
Działalność ze zdrowotną
W przypadku zbiegu umowy o pracę z działalnością istotna jest wysokość etatowej płacy, a dokładniej – jaka jest jej proporcja do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli podstawa składek z etatu jest równa lub wyższa od obowiązującego w danym okresie wynagrodzenia minimalnego, nie trzeba płacić składek społecznych z działalności. Obowiązkowa jest z niej wtedy tylko składka zdrowotna. Jeżeli oskładkowane zarobki z etatu są – w przeliczeniu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta