Do sądów cywilnych wkracza informatyka
Możliwość sporządzania dokumentów w formie elektronicznej spowoduje, że przybędzie procesów, w których konieczny będzie udział biegłego. Ktoś musi ocenić ich prawdziwość – zauważają prawnicy Marzena Obiedzińska i Aleksandra Tkaczyk.
Elektroniczne biuro podawcze, nowe formy czynności prawnych, np. umowa zawarta przez SMS, możliwość nagrywania i transmitowania rozpraw oraz wezwania świadka e-mailem lub przez telefon – to kolejne ważne kroki w modernizacji postępowania cywilnego i zwiększenia wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technicznych w procesie sądowym. Choć znowelizowane przepisy wchodzą w życie 8 września, na prawdziwą cyfrową rewolucję w pracy uczestników postępowania sądowego poczekamy jeszcze kilka lat.
Jedną z istotniejszych zmian w kodeksie postępowania cywilnego jest wprowadzenie tzw. elektronicznego biura podawczego, które zapewni możliwość wnoszenia oraz odbierania pism sądowych z załącznikami poprzez system teleinformatyczny. Dotychczas taka możliwość istniała jedynie w elektronicznym postępowaniu upominawczym, czyli tzw. e-sądzie.
Elektroniczne biuro podawcze nie wyeliminuje jednak tradycyjnych przesyłek pocztowych. Strony postępowania i ich pełnomocnicy będą miały możliwość wyboru, czy pisma procesowe wnosić drogą elektroniczną, czy w sposób tradycyjny. Decyzja jednej ze stron będzie wiążąca tylko dla niej. Oznacza to, że strona, która wniesie pismo drogą elektroniczną, od drugiej strony może otrzymywać je pocztą i na odwrót. Co więcej, korzystanie z systemu teleinformatycznego będzie możliwe tylko po założeniu konta na sądowym portalu i zaopatrzeniu się w podpis elektroniczny lub profil zaufany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta