Rozstrzyganie zbiegu egzekucji już bez udziału sądu
Od dziś obowiązują zmienione przepisy, która ułatwią życie pracodawcom dłużników. Gdy wynagrodzenie pracownika będzie chciał zająć zarówno komornik, jak i organ administracji, pieniądze trafią do tego, kto zgłosi się pierwszy.
Jeżeli wobec tego samego dłużnika egzekucję prowadzi jednocześnie komornik sądowy i organ administracji, zbieg egzekucji będzie rozwiązywany automatycznie, bez potrzeby oczekiwania na rozstrzygnięcie sądu. Takie przyspieszenie i usprawnienie to skutek nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wchodzi w życie właśnie dziś, 8 września 2016 r.
Jedna pensja, kilku chętnych
Zbieg egzekucji następuje, gdy w odniesieniu do tej samej rzeczy lub prawa (w tym wynagrodzenia za pracę albo środków na rachunku bankowym) egzekucję prowadzi zarówno komornik sądowy, jak i organ administracji (np. ZUS, urząd skarbowy). Ma to miejsce, gdy ten sam dłużnik posiada zaległości zasądzone wyrokami sądowymi oraz decyzjami administracyjnymi, np. nakładającymi obowiązek zapłaty podatku czy zaległych składek na ubezpieczenia społeczne.
Zbieg egzekucji powoduje praktyczne problemy właściwie dla wszystkich zainteresowanych. Nie wiadomo np., któremu organowi i jaką kwotę należy przekazać, jeżeli z zajętego wynagrodzenia za pracę nie można zaspokoić wszystkich egzekwowanych roszczeń. Dlatego taka sytuacja powinna być sprawnie i jednoznacznie wyjaśniona.
Kryterium pierwszeństwa
Do tej pory sprawą zajmował się sąd i rozstrzygał, który z organów ma łącznie prowadzić egzekucję....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta