Urzędy błędnie ustalają prawo do świadczeń dla niepracujących
RACHUNKI | Zaliczając okresy ubezpieczeń do stażu pracy, od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych, nie należy rozłącznie traktować podstawy wymiaru składek oraz podstawy zasiłku macierzyńskiego.
Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski
Gdy podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego oraz w niektórych sytuacjach innych zasiłków jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, okresu tej nieobecności nie wlicza się do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych.
Inaczej jest, gdy oprócz tego świadczenia (od podstawy niższej niż minimalne wynagrodzenie) występuje jednocześnie zasiłek macierzyński z innego tytułu (więcej niż jedno zatrudnienie) lub dochód z innego tytułu niższy niż minimalne wynagrodzenie, od którego opłacane są lub powinny być opłacane składki na Fundusz Pracy (FP) i łącznie dają one podstawę świadczeń i składek, a nie wyłącznie samych składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
Sumowanie podstaw
Możemy tu mieć do czynienia z co najmniej trzema przypadkami:
1) jednocześnie występuje zasiłek macierzyński i dochód będący podstawą wymiaru składek na FP u tego samego płatnika składek, np. łączenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego z pracą u tego samego pracodawcy,
2) jednocześnie występuje zasiłek macierzyński i dochód będący podstawą wymiaru składek na FP u różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta