Przekroczenie terminu tylko w uzasadnionych przypadkach
TRYB
Pracownik ma obowiązek w ciągu 7 dni od ustania przyczyny usprawiedliwiającej uchybienie terminu do złożenia odwołania powołać się na te przyczyny, a następnie wykazać, że termin został przekroczony bez jego winy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lipca 2016 r. (II PK 166/15).
Powódka była zatrudniona jako dyrektor ośrodka kultury. Była członkiem Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Kultury objętym ochroną przewidzianą w art. 32 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca wręczył jej oświadczenie o wypowiedzeniu umowy, od którego kobieta się odwołała do sądu pracy, żądając przywrócenia do pracy. Odwołanie złożyła w terminie. Wyrokiem sąd rejonowy przywrócił ją do pracy, stwierdzając, że odwołanie naruszało art. 15 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i że było nieuzasadnione.
Wyrok ten uchylił sąd okręgowy i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania SR. SO stwierdził, że odwołanie powódki nastąpiło z naruszeniem art. 15 ust. 1 w/w ustawy, wskazując jednocześnie, że zgodnie z art. 69 i 70 kodeksu pracy odwołanemu pracownikowi przysługuje jedynie roszczenie odszkodowawcze, a nie roszczenie o przywrócenie do pracy.
SR, ponownie rozpoznając sprawę, wystąpił do pełnomocnika powódki o sprecyzowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta